Естетичне виховання
Естетичне виховання – це процес формування цілісного сприйняття і правильного розуміння прекрасного у мистецтві та дійсності; здатність до творчого самовиявлення, притаманна людині. Відомо, що сільська школа – складова частина суспільства. Вона активно реагує на події, що відбуваються в цьому середовищі, виробляє свою точку зору, переконання, життєву позицію. Загальноосвітня школа займає важливе місце у житті кожної дитини. Вона уособлює зв'язок поколінь, зміни в культурі та розвитку села.
Сучасна сільська школа визначається словами Олександра Захаренка: «Сільська школа — це острівець культури, зразок високої моральності, центр духовного життя односельчан. Сільська школа — це найсвятіше місце в селі, де вчать не тільки добра, миру, різних наук, а й того, як підтримувати і зміцнювати своє здоров'я все життя». Саме до порад Великого вчителя – Олександра Антоновича Захаренка дослухаються вчителі навчального закладу.
Естетичне виховання в нашій школі направлене на розвиток здібностей учнів сприймати, відчувати та розуміти прекрасне, помічати хороше та погане, діяти самостійно, залучаючись тим самим до різних видів художньої діяльності. Але процес естетичного виховання дітей не повинен зводитися до розвитку окремих якостей (інтелектуальних, фізичних та інших), тому наша педагогічна концепція повинна базуватися на розвиваючому навчанні, що сприяє гармонійному розвитку особистості.
Фундаментом для цього є предмети естетичного циклу, що входять в навчальний план нашої школи (уроки музики та образотворчого мистецтва),
а також виховні заходи, виховні години, презентації творчих проектів, персональні виставки юних художників школи, творчі зустрічі, фотовиставки, мистецькі вітальні, що проводяться в позаурочний час.
Щороку учні є переможцями районного туру мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, стають золотими та срібними призерами Всеукраїнського математичного конкурсу «Кенгуру», фізичного конкурсу «Левеня». Учні охоче беруть участь у конкурсі «Грайлива веселка» та конкурсі на кращого декламатора поезії та стають їх переможцями. На базі закладу для учнів 5-9 класів діє Ліга старшокласників, члени якої посіли І місце в області у Всеукраїнській експедиції «Історія міст і сіл України». Найкращі наші вихованці брали участь в обласному конкурсі «Шлях до Тараса» та стали його лауреатами та переможцями.
У поліпшенні якості знань учнів важливу роль відіграє змістовно організована позакласна робота, яка враховує інтереси, бажання школярів, розвиток їхніх творчих здібностей. Гуртковою роботою охоплені всі учні закладу.
Протягом кількох років у школі працює гурток «Рушничок», роботи якого демонструються на шкільних, районних, обласних виставках.
Зусилля вчителів спрямовані на розвиток пізнавальної самостійності учнів, формування творчої особистості. Участь у районних конкурсах «Найкращий читач року» та «Сім духовних святинь малої Батьківщини», акціях «Турбота», «Ветеран живе поруч», «Збережімо книгу», «Посади дерево», «Від серця до серця»» допомагає дітям створити неповторний світ шкільного життя, педагогам — реалізувати навчально-виховні завдання не формально, а творчо.
Школа починається з її подвір’я. Чистота, зразково доглянуті квітники, дерева…
Просторі, оповиті квітучими розписами коридори Яблунівського навчально-виховного комплексу, оформлені з думкою про світ художнього слова. Стиль оформлення шкільних коридорів і кімнат виховує в дітей естетичні смаки, відчуття затишку і комфорту.
Недавно для школярів відкрила двері Світлиця рідного слова, експонати для якої учні збирали самі.
Глечики, розписні ложки, тарілки, вишиті рушники та сорочки — ось далеко не весь перелік предметів музейної кімнати. Це дає змогу учням на власні очі побачити фрагменти життя українського народу.
Не можна не сказати про картини, що прикрашають стіни Світлиці. В цьому велика заслуга односельчан, які подарували ці твори мистецтва, щоб зародити в дітях любов до прекрасного.
Важливою є і увага педагогічного колективу до підготовки і проведення кожного позакласного заходу.
Все це формує в учнів естетичні смаки та інтерес до пізнання художніх творів. Директор закладу є керівником шкільного драматичного гуртка.
Результатом її діяльності є постановка творів «Вечори на хуторі біля Диканьки» М.Гоголя, «За двома зайцями» М.Старицького, де головні ролі виконували вчителі та учні.
Духовна спадщина – це передача від покоління до покоління життєвого досвіду, культури, моральних цінностей, утворених суспільством. Саме такий досвід збирає шкільна родина Яблунівського НВК.
Пошуковий загін старшокласників зібрав матеріал про народних умільців села. Серед них – майстриня вишивки Чорновіл Уляна Пантелеймонівна.
Велику кількість вишивок подаровано школі, в кабінет української мови. На базі закладу проводяться виставки робіт майстрині села.
Волонтери навчального закладу беруть участь у акціях Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця» та долучаються до допомоги у придбанні обладнання для лікування дітей всієї України.
Отже, естетичне виховання як виховання засобами мистецтва, так і засобами дійсності повинно стати органічною частиною будь-якого виду виховання.
Система естетичного виховання в нашій школі будується з урахуванням принципу творчої самодіяльності учнів. Це виявляється у здатності школярів переносити вироблені творчі навички на виконання будь-якої справи.
В процесі естетичного виховання формуються індивідуальні творчі здібності. Процес формування творчих здібностей дітей має на увазі організацію художньої творчості на основі природних задатків та інтересів з урахуванням власних бажань та нахилів.